22η Διημερίδα Tμημάτων/Γραφείων ΔΔΗΣΕΕΠ Ελληνικών ΑΕΙ, 26-28 Ιουνίου 2019, Λευκωσία

ddiseep2019

Το Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΑΠΚΥ) και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) φιλοξένησαν στη Λευκωσία την 22η Διημερίδα στις 26-28 Ιουνίου 2019. Στη Διημερίδα συμμετείχαν 71 εκπρόσωποι – Προϊστάμενοι και Στελέχη των αντίστοιχων τμημάτων/γραφείων ΔΔΗΣΕΕΠ και Στελέχη οργανισμών/φορέων – από 15 Ελληνικά Πανεπιστήμια (Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο, Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, Πανεπιστήμιο Αιγαίου, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Πανεπιστήμιο Κρήτης, Πανεπιστήμιο Μακεδονίας, Πανεπιστήμιο Πειραιώς, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Πολυτεχνείο Κρήτης, Χαροκόπειο Πανεπιστήμιο), από 7 Κυπριακά Πανεπιστήμια (Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Κύπρου, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, UCLan Cyprus, Πανεπιστήμιο Frederick) και από 10 φορείς/οργανισμούς και εταιρείες (Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, Πρεσβεία της Ελλάδας στην Κύπρο, Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών (ΙΚΥ) της Ελλάδας, Ίδρυμα Διαχείρισης Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων (ΙΔΕΠ) Διά Βίου Μάθησης της Κύπρου, Εταιρεία Opium Works, CSR Cyprus, Εταιρεία Data Knights, Εταιρεία Easy Conferences, Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου, Κέντρο Πληροφόρησης Europe Direct Λεμεσού).

Οι Διημερίδες των Τμημάτων και Γραφείων ΔΔΗΣΕΕΠ είναι ένας θεσμός των Ελληνικών Πανεπιστημίων που ξεκίνησε το 1998.  Από το 2006 μάλιστα προσκαλούνται και συμμετέχουν σε αυτές και όλα τα Κυπριακά Πανεπιστήμια.  Αξίζει να σημειωθεί πως κάθε ακαδημαϊκή χρονιά τη διοργάνωση αναλαμβάνει και διαφορετικό Πανεπιστήμιο.

Σκοπός των Διημερίδων αυτών είναι η ανταλλαγή απόψεων σε θέματα κοινού προβληματισμού, η ενημέρωση των εργαζομένων που στελεχώνουν τα ανωτέρω γραφεία για τις νέες εξελίξεις που αφορούν στις υπηρεσίες που προσφέρουν, η οποία θα βοηθήσει στην επίτευξη των στόχων που έχουν θέσει τα ΑΕΙ, η παράθεση καλών πρακτικών από τα αντίστοιχα τμήματα και γραφεία που συμμετέχουν και η κατάθεση προτάσεων βελτίωσης των παρεχόμενων υπηρεσιών προς όφελος της καλύτερης εικόνας των Ιδρυμάτων προς τα έξω.  Γενικότερα, οι εισηγήσεις καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα θεμάτων στο πλαίσιο πάντοτε των αρμοδιοτήτων των αντίστοιχων τμημάτων/γραφείων ΔΔΗΣΕΕΠ.  Παράλληλα, σε κάθε Διημερίδα το πρόγραμμα των παρουσιάσεων/εισηγήσεων εμπλουτίζεται με θεματολογία έτσι ώστε εν μέρει το διοικητικό προσωπικό που συμμετέχει σε αυτή να τυγχάνει και επιμόρφωσης επί συγκεκριμένων θεμάτων των αρμοδιοτήτων και καθηκόντων τους.